KRÓTKI ZARYS HISTORII SEKCJI PIŁKI NOŻNEJ

KLUBU SPORTOWEGO LEWART

Po pierwszej wojnie światowej, po wielu ciężkich przeżyciach narodu polskiego nasze społeczeństwo odzyskało jakże upragnioną wolność. Jednym z wątków powrotu do normalności było przywrócenie działalności sportowej, jak i kulturalnej. A nie było to takie proste. Lubartów w owym czasie był pod zaborem carskim, gdzie nikt nie interesował się życiem kulturalnym czy sportowym.

W kronikach oficjalną datą powstania klubu sportowego „Lewart” jest maj 1923 roku. Orędownikiem założenia klubu, szczególnie sekcji piłki nożnej był Antoni Gojdan. On to wraz z panami Bukowskim i Krzykiem powołali pełnoprawny klub sportowy, który zarejestrowany w tymże w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Lublinie.

Jesienią 1923 roku Lewart rozpoczyna swoje pierwsze rozgrywki w „B” klasie. Jak to jest na beniaminka mecze są bardzo ciężkie. Drużyna jest bez trenera, mecze rozgrywa na pastwisku miejskim lub na plantach przy torach kolejowych. W 1925 roku zostaje zatrudniony trener z Lublina, porucznik Jarosz. Efekty są widoczne bo drużyna awansuje do „A” klasy. Gra w klasie „A” nie jest prosta, brakuje umiejętności jak i pieniędzy. Jednak dzięki operatywności pana Gojdana zostaje wydzierżawiony plac przy ul. Lipowej na którym przy pomocy zawodników jak i kibiców zostaje zorganizowane boisko piłkarskie.

Do roku 1939 roku czyli do wybuchu drugiej wojny światowej Lewart gra to w „A”, to w „B: klasie. Czasy są bardzo ciężkie, zawodnicy na treningi jak i na mecze chodzą pieszo z Kozłówki, Skrobowa jak i z Samoklęsk, sami kupują sprzęt i sami go reperują.

W czasie okupacji życie sportowe nie zamarło. Lewart rozgrywa swoje mecze z żołnierzami Wermachtu jak i z węgierskimi pracownikami szpitala wojskowego jaki znajdował się w Szkole Podstawowej. Jeszcze przed zakończeniem działań wojennych na wyzwolonym skrawku Ziemi Lubartowskiej Lewart rozgrywa mecz z żołnierzami I Armii Wojska Polskiego. W drużynie wojskowych grał wówczas Kazimierz Górski.

Z informacji jakie są w posiadaniu wiemy że w latach powojennych do roku 1997 drużyna Lewartu grała z różny powodzeniem w rozgrywkach od „B” klasy do ligi okręgowej. Warty odnotowania jest fakt dobrej pracy w latach 70-tych z młodzieżą czego efektem w 1973 roku był awans juniorów trenowanych przez nieżyjącego już trenera Jabłońskiego do Klasy Okręgowej Juniorów.

W 1997 roku drużyna seniorów Lewartu grała w lidze okręgowej i wtedy to sekcją piłki nożnej zainteresował się właściciel Drukarni PEGWAN Piotr Grzegorczyk. I w tym momencie następuje całkowity zwrot w działalności sekcji. Drużyna jeszcze w tym sezonie rozgrywkowym awansuje do IV ligi. Tam zespół zostaje wzmocniony kilkoma klasowymi zawodnikami, gdyż celem sportowym sponsora jest niewyobrażalny jak na owe czasy awans do trzeciej ligi.

Po dwóch sezonach czwartoligowych Lewart uzyskuje jakże upragniony historyczny awans do III ligi. Jednak awans okupiony wielkimi nerwami a przypieczętowany dopiero przez zarząd PZPN w Warszawie, dzięki wielkiemu zaangażowaniu panów Piotra Grzegorczyka i prezesa LZPN Marian Rapy. I tak przez trzy sezony od 2000 do 2003 roku lubartowscy kibice mogli zobaczyc kawałek dobrego futbolu. Trenerami drużyny w tym okresie byli kolejno: Waldemar Wiater, Sergej Gacenko i Jerzy Krawczyk. Do Lubartowa przyjeżdżały drużyny które miały za sobą występy w pierwszej jak i drugiej lidze, a nawet w europejskich pucharach (Hutnik Kraków). Po trzech latach trzecioligowych niestety drużyna spada do IV ligi. Po siedmiu latach ze sponsorowania sekcji rezygnuje Piotr Grzegorczyk. W jego miejsce przychodzi mający już epizod z piłką lubartowską Roman Pacek. Trenerem drużyny jeszcze pod koniec trzecie ligi zostaje wychowanek Lewartu Arkadiusz Smolarz. I to za jego kadencji po roku przerwy Lewart ponownie awansuje do trzeciej ligi. Niestety tylko na jeden sezon. Po spadku do IV ligi w 2004 roku drużyna Lewartu po dzień dzisiejszy występuje nieprzerwanie w tej klasie rozgrywkowej. W tym okresie drużynę trenowali: Andrzej Lewandowski, Ryszard Szych, Przemysław Delmanowicz, Arkadiusz Smolarz i Albert Malesa oraz na dzień dzisiejszy Grzegorz Białek. Drużynę z niedługą przerwą sponsoruje nadal Piotr Grzegorczyk.

W 2013 roku przypada 90 rocznica powstania klubu. Główne uroczystości odbyły się w dniach 13-15 września. W piątek 13 września na uroczystej akademia rozpoczynającej święto odbyło się wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działaczy i piłkarzy Lewartu. W sobotę odbył się mecz Oldboyów Lewartu Lubartów i Garbarni Kurów. Spotkanie zakończyło się remisem 4-4. Kilka bramek było naprawdę szczególnej urody i nie powstydziliby się takich goli zawodowi piłkarze. Niedziela była dniem kończącym obchody 90 lat Lewartu. O godzinie 10:30 odbyła się msza święta w intencji klubu w Bazylice Świętej Anny. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika Antoniego Gojdana i złożenie wieńców.

W sezonie 2013/2014 Lewart Lubartów dwie kolejki przed końcem rozgrywek miał realne szanse na awans do III ligi. Niestety w dwóch meczach kończących sezon zdobył tylko punkt, co okazało się za mało. Ostatecznie zajął drugie miejsce tuż za Hetmanem Żółkiewka. W kolejnym sezonie rozgrywki czwartoligowe były niezwykle wyrównane i kwestia awansu rozstrzygała się do samego końca. W ostatniej kolejce liderujący Lewart wygrał z Ładą Biłgoraj 1-0. Bramkę z rzutu karnego strzelił kapitan drużyny Tomasz Mitura. Podopieczni Grzegorza Białka utrzymali korzystny wynik do końca spotkania. Tym samym awans do III ligi okazał się faktem. MKS po 10 latach znów uzyskał promocję.

Opracował Ryszard Och (korzystano z kroniki „50 lat Lewartu”)

MKS Lewart Lubartów współfinansowany jest ze środków budżetu Miasta Lubartów.

Sponsorzy główni

Miasto Lubartów
1543

Wspierają nas

UNI-FORMPLAST

sponsor wibro logo

Następny mecz

Kolejka 9
So, 25. Wrz. 2021 16:00
MKS Lewart Lubartów
MKS Lewart Lubartów
-:- POM Iskra Piotrowice
POM Iskra Piotrowice

Twitter

Polecamy

piotr wolowik fotografia

  

 

Urodziny

... nikt nie obchodzi urodzin w ciagu najblizszych 5 dni.

Polecamy strony

mecze na żywo        wyniki na żywo